Boskie zwierzęta (Szymon Hołownia) – recenzja

Alicja Konarska/ 4 września, 2019/ RECENZJE/ 0 comments

Cześć kochani, o czym będzie dzisiejszy wpis za pewne domyślacie się po tytule . Więc bez zbędnych ceregieli przejdźmy do rzeczy. Czyli zwierzęta w oczach Szymona Hołowni. Czy warto przeczytać czy też nie?

Jak ta książka do mnie trafiła?

Może nie wszyscy z was wiedzą, ale jestem wielką miłośniczką zwierząt a także osobą wierzącą (jak według statystyk większość naszego kraju). Co za tym idzie od dziecka zastanawiałam się… Czy zwierzęta mają duszę? Czy spotkam się z moimi pupilami po drugiej stronie? Jak ma się weganizm do naszej wiary? Biorąc pod uwagę nurtujące mnie pytania to książka musiała trafić w moje ręce. Bardzo lubię styl w jakim piszę Szymon Hołownia, w naszej domowej bibliotece znajduje się już kilka jego książek i myślę, że ta o której dzisiaj Wam będę pisać nie będzie ostatnią jego autorstwa.

Co mnie w niej urzekło?

Olbrzymia POKORA! Biorąc pod uwagę tematykę tej książki, trochę się obawiałam jakiegoś skrajnego wegańskiego podejścia lub czegoś w tym stylu. A tutaj Szymon nie będąc 100% weganem, promuje dietę pozbawioną produktów odzwierzęcych. Co więcej do tej promocji przygotował się bardzo porządnie, o czym świadczy pokaźna bibliografia. Jego osobiste przemyślenia i rozważania na temat zwierząt, ich odczuć, cierpienia, roli w ludzkiej kulturze, są zaledwie częścią tej książki. Powołując się na badania naukowe oraz wiele mądry publikacji (w tym Biblie) pokazuje jak wygląda współczesne „życie” wielu zwierząt. Daje nam odczuć znaczenie naszych codziennych wyborów. Podaje konkretne liczby i wyniki badań, na prawdę dające do myślenia. Pokazując również, że On sam nie jest w niczym lepszy od każdego z nas, że zdarza mu się zjeść rybę, wypić mleko, ale czyni tę książkę dużo bardziej audentyczną i dużo łatwiej jest zwykłemu człowiekowi przyjąć fakty w niej przedstawione.

Czy warto?

Tak, tak i jeszcze raz tak. Jest to jedna z tych książek, którą poleciłabym każdemu. Ponieważ każdy znajdzie w niej coś dla siebie, trochę nauki i faktów, nieco rozważ osobistych, coś dobrego dla wierzących i tych z wiarą na bakier, no i oczywiście dla każdego miłośnika zwierząt.

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*