Być matką w teorii i praktyce

FullSizeRender (5)

Jak to jest być matką, mamą, mamusią? Chyba każda z nas się nad tym zastanawiała, będąc w ciąży i z radością oczekując pierwszego dziecka. Czytamy i przeglądamy mnóstwo czasopism dla rodziców i książek, które mają nas przygotować do nowej roli. Widzimy zdjęcia uśmiechniętych mam z roześmianymi bobasami na rękach i oczami wyobraźni już widzimy siebie same jako uśmiechnięte mamy, pełne energii do zabawy z potomstwem.

FullSizeRender

W końcu rodzimy upragnione i tak długo wyczekiwane maleństwo. I mocno zderzamy się z rzeczywistością. To „uderzenie” może nam mniej lub bardziej „pogruchotać kości”. Ale na pewno wybije nam z głowy, że macierzyństwo jest tak idealne i kolorowe, jak miałyśmy okazje widzieć to w książkach i czasopismach.

Dlaczego? Może przedstawię kilka niepodkolorowanych faktów o macierzyństwie.

 

BYĆ MATKĄ #1 kawa

Nie lubisz kawy? Nie szkodzi, polubisz. Po nie przespanej nocy (i to nie jednej, lecz kolejnej z rzędu) kawa to jedyny sposób, abyś utrzymała powieki na odpowiednim poziomie.

 

BYĆ MATKĄ #2 pieluchy

No cóż, przykra konieczność. Ale bądź przygotowana na to, że gdy akurat będziesz w miejscu publicznym, twojemu potomkowi nie wystarczy „cudowna” woń oznajmiając czas na zmianę pampersa. Głośny BĄK to jest to! Najlepiej taki słyszany w promieniach kilku kilometrów. Aha, tylko pamiętaj, że nikt nie uzna, że „coś tak potężnego” mogło wyjść z takiego maleństwa…

 

BYĆ MATKĄ #3 porządek

A raczej jego brak… pogódź się z tym. Mimo twoich starań i szczerych chęci, twoje dziecko raczej nie będzie odczuwało potrzeby utrzymania go. Ale bałagan to zupełnie co innego! Jeśli chodzi o zrobienie bałaganu, chętnie Ci pomoże… najlepiej tuż przed planowanym przyjściem gości.

 

BYĆ MATKĄ #4 pomoc

Na pewno będzie wiele osób chętnych aby Ci pomóc. Tylko, że o tą pomoc trzeba umieć poprosić. Myślisz, że to łatwe? Zawsze byłaś niezależna, samodzielna, samowystarczalna, a tu proszę… W rzeczywistości jest to trudniejsze niż się wydaje, a główną przeszkodą są własne ambicje. Wydaje Ci się, że nie będziesz potrzebować pomocy? No właśnie, wydaje Ci się.

 

BYĆ MATKĄ #5 hobby

Bycie mamą to nie choroba, więc nadal możesz robić to co lubisz i realizować się. Tylko wiedz, że będzie to od Ciebie wymagać ogromnych ilości samodyscypliny, samozaparcia i zdolności organizacyjnych. Plus jeszcze chęci i siły, a z tymi ostatnimi może być mały problem.

 

Macierzyństwo to „ciężki kawałek chleba”, ale mogę Cię zapewnić, że twój maluch jest Ci w stanie wynagrodzić te wszystkie trudy i dodatkowo jest najlepszym motywatorem do działania na świecie.

A oto co mnie natchnęło do tych przemyśleń.

Jedna myśl do “Być matką w teorii i praktyce”

  1. He he tak właśnie trafione argumenty szczególnie ten z kawa której nie cierpiałam… poczatkowo zaczęłam od rozpuszczalnej z mlekiem a dzisiaj po 4 latach praktyk to jaka jest taka dobra ważne aby była w domu bo inaczej zapałki będą potrzebne by przez przypadek nie zamknąć na chwilę powiek bo wtedy bałagan na pewno się pojawi. .
    Szczególnie przy mojej dwójce aniołków syn 4 i córka 2, 5 roku.
    Pozdrawiam
    www mam-dziecko.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *