Jak radzić sobie ze smogiem?

smogNajwiększe zanieczyszczenie miast smogiem występuje w okresie zimowym. I jak tu się cieszyć zbliżającymi świętami, kiedy otaczają nasz szkodliwe pyły? Dlatego dzisiaj będzie o tym, jak radzić sobie ze smogiem. W akwariach o czystość wody dbają filtry akwariowe… my niestety nie możemy tak łatwo oczyścić powietrza z pyłu zawieszonego. Ale jest kilka sposobów na przetrwanie w tych trudnych smogowych warunkach. A oto one:

Nie wietrz mieszkania
Przewietrzenie mieszkania smogiem nie da nam nic pozytywnego. Z drugiej strony ileż można nie uchylać okien?! Dlatego warto jest kontrolować poziom smogu i wietrzyć mieszkanie w tedy, gdy jego poziom mieści się w granicach normy.

Nie wychodź
Szczególnie dotyczy to dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych, których organizmy są zdecydowanie bardziej podatne na negatywne działanie smogu. Nie musisz – nie wychodź. Jeśli musisz ( a nie należysz do zwolenników maseczek), owiń się chociaż szalikiem. Lepszy ryc niż nic.

Filtruj mieszkanie
Jeśli masz filtr powietrza super! Jeśli go nie masz, to bez paniki. Są naturalne sposoby, a mam tu na myśli rośliny takie jak np. paproć

Oczyść się ze smogu
Z pomocą przybywa nam zielona herbata, a dokładniej EGCG w niej zawarty, czyli jeden z głównych polifenoli zawartych w herbacie. Już dawno dowiedziono, że ma on wielką zdolność usuwania wolnych rodników i obniżania stersu oksydacyjnego. A jak wiadomo stres oksydacyjny podwyższa się w ciele osób narażonych na kontakt z zanieczyszczonym powietrz (palaczy też to dotyczy).

P.S,
Aby kontrolować poziom smogu, można korzystać z aplikacji w telefonie „Smok – Smog”.

10 myśli do „Jak radzić sobie ze smogiem?”

 1. Przez rok mieszkałam za granicą w jednym z najbardziej zasmogowanych miast na świecie. Nigdzie w Polsce nie widziałam nic co chićby odrobinę przypominało prawdziwy smog. A najlepsze na smog są po prostu szczelne maseczki na twarz (gdy wychodzimy na dwór). Są też najlepszym rozwiązaniem gdy musimy przeziębieni lub chorzy wyjść z domu, ale niestety nasze „cywilizowane”, zachodnie społeczeństwo nie potrafi ich zaakceptować. Dlaczego? Ja za granicą nie wyobrażałam sobie wyjśc na dwór i oddychać „tym czymś” co wisiało w powietrzu bez maseczki. Absolutnie nie otwierać okien, choćbyśmy mieli się dusić własnym smrodkiem do wiosny.
  A, no i „lepszy rydz niż nic”. 🙂

  1. Ja nie raz widziałam całkiem ładne i ciekawe maseczki anty smogowe… niestety widziałam je tylko na zdjęciach. A w praktyce, dużo o nich można słyszeć, ale i tak nie widziałam nikogo chodzącego z jaką kolwiek maseczką.

 2. Jako, że mieszkam na Górnym Śląsku i mam zanieczyszczenie powietrza godne samych piekieł, chyba obstawię sobie okno paprotkami. Swoją drogą – „równanie” w formularzu komentarzy urzekło mnie, humanistkę niesamowicie. Aż pomyślałam o moim korepetytorze z matematyki, on bardzo lubi takie zabawy. :’)

 3. Jak zobaczyłam w telewizji chmurę smogu, która unosi się nad Krakowem – byłam przerażona. Nie chciałabym żyć wśród takich zanieczyszczeń… nikt by nie chciał. Dlatego bardzo się cieszę, że mieszkam w małym, czystym miasteczku przepełnionym lasami i zielenią.

  1. Oj zazdroszczę! Ale co ciekawe największe zanieczyszczenia są nie w pobliżu fabryk i hut tylko około 10km od nich, bo dopiero tam osiada smog. Co nie zmienia faktu, że i tak wszędzie go pełno :/

 4. Przeraża mnie ta zawartość smogu w powietrzu. Na szczęście nie mieszkam w mieści, a jedynie jeżdżę do niego każdego dnia (studiuję w Katowicach), więc nie jest aż tak źle…
  Zielona herbata… miałam właśnie o niej napisać u siebie – lekarstwo na zło naszych czasów 🙂 Kwiaty w domu chyba też mogą pomóc 🙂

 5. Można na wiele sposób, np. we własnym domu na oknach zamontować specjalne nakładki z filtrem cleanAir. Taka nakładka zatrzymuje w filtrze smog, a wpuszcza powietrze. To fajne rozwiązanie, bo można wietrzyć mieszkanie zimą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *