Jak wybrać zwierzątko?

Alicja Konarska/ 10 października, 2019/ PO MOJEMU, ZWIERZAKOWO/ 0 comments

Posiadanie zwierzęcego pupila w dzisiejszych czasach jest całkiem popularne. Jednak tu pojawia się pytanie… jak wybrać zwierzątko? Kot, pies a może chomik. Dlatego dzisiaj podam Wam kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim w naszym domu pojawi się zwierzak.

Klatka, kojec… a może cały dom

Czyli jak wybrać zwierzątko pod kątem lokum. Chodzi tutaj o przestrzeń do której zwierzak ma dostęp cały czas. Jeśli mamy kota lub psa (czasem zdarzają się też króliki), który to swobodnie przemieszcza się po całym domu, należy to uwzględnić. Czy nie szkoda Ci kwiatków, które mogą zostać zrzucone z parapetu, mebli które mogą zostać uszkodzone pazurkami… oraz innych rzeczy, wedle upodobań naszego pupila. Trzeba być tutaj gotowym na ewentualnie przystosowywanie przestrzeni pod zwierzaka. Typu zasłonięcie kabli, zmiana firanek (miałam kiedyś kota, który się lubił po nich wspinać).

Jeśli wybieramy zwierzaka, który będzie miał swoją klatkę (np. chomik, szynszyla, świnka morska), nieco minimalizujemy ilość możliwych zniszczeń. Jednak trzeba się tutaj dobrze zorientować odnośnie wymiarów klatki, dla danego zwierzaka. Warto też wziąć pod uwagę czy jest ona usytuowana poziomo czy pionowo. Klatki pionowe zajmują nieco mniej naszej podłogi, nawet jeśli są dosyć sporo pod kątem wysokości. I najzwyczajniej w świecie… zmierzyć czy dana klatka nam się zmieści. Klatka i jej wyposażenie, to dodatkowy koszt, ale w większości przypadków jednorazowy.

Tryb życia…

Chodzi mi tutaj o to, na jaką część doby przypada największa aktywność zwierzaka. Jeśli mamy zwierzaka, dziennego (np. pies), możemy liczyć na to, że nocy spokojnie odpoczniemy, czasem nawet ze zwierzakiem u boku. Warto jednak pamietać, że to oznacza również smutek naszego pupila, w trakcie gdy nas nie ma w domu. Więc jeśli większość dnia spędzacie poza domem, lepiej wybrać zwierzaka bardziej pasującego do nas.

Nocne zwierzaki, najczęściej aktywność zaczynają już pod wieczór. Po przespaniu większości dnia w swoim domku, będą teraz pełne energii… przez całą noc. Jeśli masz wrażliwy sen… to chomik lub szynszyl biegający pół nocy w kołowrotku, zdecydowanie nie ułatwi Ci zaśnięcia. Chyba, że jego klatka nie będzie w twojej sypialni. Kiedy zwierzak, jest bardziej aktywny nocą, nie będzie nas rozpraszał w trakcie obowiązków. Za to poranne i wieczorne zabawy staną się przyjemną rutyną, każdego dnia.

Jeden czy kilka… a może całe stado?!

Wiecie co… jak tak szybko analizuje, to większość zwierzątek domowych, to zwierzęta stadne. O co chodzi? A no to, że w takim przypadku należy mieć minimum dwa osobniki. Najlepiej tej samej płci, aby zapobiec niechcianym ciążą. Ma to wpływ na koszty utrzymania pupila, bo co dwa pyszczki to nie jeden, no i klatka musi pomieścić więcej tyłeczków. Dlatego trzeba to uwzględnić już na samym początku! Zwierzak stadny, bez zwierzęcego towarzysza, będzie się męczył i to bardzo, zwłaszcza psychicznie. Trochę jak depresja, możemy tego nie dostrzec, aż stanie się tragedia. Może to spowodować problemy behawioralne oraz samookaleczanie się. Zwierzaki stadne to m. in. króliki, świnki morskie, szynszyle, szczury, myszy (choć samce można trzymać pojedynczo). Jak patrze na moje koty… to też zwierzaki bardziej stadne niż nie stadne.

Jedynie chomiki są zdecydowanie samotnikami i należy je trzymać pojedynczo. Nie ma tutaj znaczenia czy to syryjski, dżungarski czy roborowskiego. Mit o tym, że chomiki karłowate można trzymać w grupach wynika z tego, że… w naturze czasem tak się zdarza. Wynika to jednak z tego, że to parka, czyli powiedzmy mąż i żona. Ich dzieci przebywają z nimi, do momentu usamodzielnienia się. Tyle. Nie mogą przebywać razem ze sobą osobniki tej samej płci, a tym bardziej większa liczba chomików. Stadne trzymanie chomików, zawsze kończy się tragedią.

Wakacje!

Zwierzak co codzienne obowiązki… i nie ma od tego wakacji. Jeśli decydujesz się na pupila, przemyśl czy masz go z kim zostawić na czas swojej nieobecności. Czy jest ktoś kto mógłby doglądać zwierzyńca gdy ty wyjedziesz. Pamiętajcie aby była to osoba, która nie boi się waszych zwierząt. Albo zorientuj się czy możesz zwierzaka wziąć ze sobą na wakacje. Tutaj należy pomyśleć, o jego bezpieczeństwie w trakcie podróży oraz zminimalizowaniu stresu z nią związanego.

Razem na zawsze…

No cóż… przed nami część o wielkim kręgu życia. Czyli kiedy decydujesz się wziąć zwierzaka pod opiekę, miej świadomość, że to decyzja na lat. Pies, kot a także króli w dobrych warunkach żyją kilkanaście lat. Chomiki, myszy i szczury… rekordziści dożywają 3 lat. Szynszylowy rekord aktualnie to 29 lat.

Podsumowując

Jak wybrać zwierzątko, które będzie do nas pasować, nie jest łatwą sprawą. Często to kwestia przypadku. Pamiętajmy jednak, że zwierzaki, to żywe istoty, za które bierzemy odpowiedzialność.

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*