Alicja Konarska/ Listopad 18, 2015/ PO MOJEMU/ 2 comments

Najlepszym i naturalnym „odświeżaczem” i „nawilżaczem” mieszkania są rośliny, które dostarczają nam tlenu i pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla. Jednak aby spełniły swoją rolę nie wystarczy jeden kwiatek w doniczce. Im większe pomieszczenie, tym więcej powinniśmy ustawić w nim roślin, na przykład w pokoju 20-metrowym przynajmniej dwie lub trzy. Odpowiednia roślina to także idealne rozwiązanie do dziecięcego pokoju, nawet zabiegana mama może sobie pozwolić na poświęcenie kilki dodatkowych chwil takiemu naturalnemu przyjacielowi. Zwłaszcza, że istnieją internetowe sklepy ogrodnicze takie jak ten http://www.sklepogrodniczy.pl/, które mogą odciążyć chociaż nogi zabieganej mamy. 😉 A oto kilka roślin o których warto pomyśleć tworząc kącik dla naszego brzdąca.

paproć1. Paproć
To roślina, która najskuteczniej walczy z zanieczyszczeniami. Ten popularny gatunek-a szczególnie nefrolepis wysoki – najszybciej spośród wszystkich zielonych domowych oczyszczaczy usuwa formaldehyd (jest on np. w meblowych płytach wiórowych).

Rada: paprocie lubią przefiltrowane światło, oszczędne podlewanie oraz częste -szczególnie zimą-zraszanie.

zielistka2. Zielistka

To roślinne „3w1”. Nie tylko usuwa z powietrza benzen ale także nawilża powietrze i jonizuje je ujemnie. Oznacza to, że osłabia niekorzystne promieniowanie, np. z komputeraBardzo mało wymagająca roślina, polecana szczególnie dla osób nie mających czasu lub nie lubiących zajmować się roślinami. Zielistkę uprawiamy w wiszących pojemnikach, nawet w ciemniejszych miejscach pomieszczeń, latem nawet w ogrodzie.

Rada: będzie ładniej rosnąć, jeśli ustawisz ją w jasnym, ale nie nasłonecznionym miejscu. Podlewaj ją dopiero, gdy podłoże lekko przeschnie.


aspelium
3. Chamedora i Asplenium
Zaliczają się do rodziny palm. Usuwają z powietrza m.in. formaldehyd czy benzen-obecny np. w wykładzinach. Dodatkowo poprawiają mikroklimat, oddając dużo wilgoci do pomieszczenia.

Rada: tego rodzaju rośliny domowe powinny stać w jasnym miejscu. Powinny być często zraszane. W okresie zimowym ograniczamy podlewanie Asplenium  i zaprzestajemy nawożenia. Chamedora lubi jasne, ale nie nasłonecznione stanowisko. Nie wolno nabłyszczać liści preparatami. Nieźle znosi złe warunki powietrza -dym, wyziewy z kuchenek gazowych, centralne ogrzewanie. Temperatura -latem chłodek, zimą powyżej 13 stopni. Najlepiej przez cały rok 16 do 22 stopni. Wymaga stale wilgotnego podłoża.

skrzydłokwiat4. Skrzydłokwiat
Usuwa z powietrza zanieczyszczenia, alkohole, aceton, nawilża powietrze w pomieszczeniu. 
Warto mieć go w mieszkaniu – wdzięcznie wyglądają odmiany miniaturowe o wysokości ok. 30 cm, a także odmiana „Mauna Loa”, dorastająca do 1 m.

Rada: Roślina jest łatwa w uprawie. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, woli półcień i temperaturę 18 – 21 stopni C. latem i 16-18 stopni C. zimą. Źle znosi przeciągi i wyziewy z urządzeń gazowych. Lubi zraszanie i doskonale rośnie w wilgotnych oranżeriach. W celu utrzymania wilgoci stawiamy doniczkę na podstawce z kamykami i wodą lub w większym pojemniku z wilgotnym torfem. Latem podlewamy 2-3 razy w tygodniu, zimą ograniczamy podlewanie do 1-2 razy w tygodniu.

Share this Post

2 Comments

  1. Bardzo fajny post, właśnie walczę z suszą w pokoju, nowy kwiatek to dobry pomysł 🙂

    1. Jak widać kwiatki nie tylko ładnie wyglądają, ale mają tez praktyczne zastosowanie. U nas się sprawdziły w walce z suszą w pokoju, a także odświerzyły powietrze. 😉

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*